Pokrzywka – reakcja organizmu na nadmiar stresu. Poznajcie sposoby jak walczyć ze stresem!

Pokrzywka może mieć różne podłoże. My jednak skupimy się na podłożu psychicznym. Gdy często czujecie zdenerwowanie, ale też prowadzicie bardzo stresujący styl życia, to reakcją może być pojawienie się zmian skórnych właśnie w postaci pokrzywki, która bywa naprawdę uciążliwa.

Gdy organizm chce Wam coś powiedzieć, czyli zmiany skórne o podłożu stresogennym

Stres jest szkodliwy i to fakt niezaprzeczalny. Często organizm, gdy już nie radzi sobie z napięciem nerwowym wysyła sygnały. Jednym z nich jest pojawienie się pokrzywki w postaci czerwonych, swędzących plam. Oczywiście w takim przypadku należy podjąć działanie, które ma na celu zmniejszenie ilości stresu, choć jak wiadomo nie jest to łatwe. Ponadto trzeba także zadbać o skórę, stosując odpowiednie kosmetyki, które zmniejszają stany zapalne. Tylko takie działania rzeczywiście przyniosą dobry efekt.

Pielęgnacja skóry z pokrzywką – jak powinna wyglądać i o czym należy pamiętać?

Pokrzywka tak naprawdę może wystąpić na skórze rąk czy nóg, ale też na twarzy. Trzeba w tym przypadku pamiętać, że niezbędne jest stosowanie kosmetyków, które zmniejszą  zaczerwieniania na skórze, ale też sprawią, że przestanie ona piec czy swędzieć. Na pewno do codziennego przemywania sprawdzi się płyn micelarny. Najlepiej nalać nieco kosmetyku do miseczki, a następnie przemywać skórę, używając do tego celu płatków kosmetycznych. Niezbędny jest także aloes, który rzeczywiście efektywnie łagodzi podrażnienia i odbudowuje warstwę hydrolipidową skóry. Możecie zakupić mleczko z aloesem, albo przygotować domową pastę aloesową na zmiany skórne. W tym przypadku wystarczy tylko wycisnąć 3 cm żelu aloesowego i dodać do niego 2 łyżki wody. Całość mieszamy, a następne dosypujemy pół łyżeczki mąki ziemniaczanej. Ponownie wszystko mieszamy. Wstawiamy do lodówki na 10 minut, a potem pasta jest już gotowa do użycia. Warto jeszcze stosować dermokosmetyki, która mają właściwości hipoalergiczne. Mleczka czy żele z dodatkiem niacynamidu rzeczywiście przynoszą ulgę i poprawiają kondycję skóry. Dobrze sprawdzi się mocznik, który odpowiada za prawidłowe nawilżenie skóry i wspomaga transport składników aktywnych w głębokie warstwy skóry. Niezastąpiona jest jeszcze witamina C, która jest naturalny antyoksydantem i filtrem przeciwsłonecznym, a do tego redukuje zaczerwienienia. Należy też stosować kremy z filtrem, by chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV.  

Zdrowy styl życia niezbędny w walce ze stresem

Wiecie już, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja skóry. Warto jeszcze wprowadzić zdrową dietę i aktywność fizyczną. Skupmy się na początek na diecie. Powinna być oparta o składniki maksymalnie naturalnie i nieprzetworzone, zatem całkowicie trzeba wyeliminować produkty przetworzone, w tym jedzenie śmieciowe i garmażeryjne. Za to należy zwiększyć podać świeżych warzyw. Codziennie możecie przygotowywać zielony koktajl zdrowia na bazie jarmużu, szpinaku kiwi i soku z cytryny oraz wody kokosowej. Ponadto wprowadźcie ruch. Możecie biegać, jeździć na rowerze czy tańczyć – ważne jest to, aby być aktywnym, gdyż ruch odstresowuje i pozwala lepiej radzić sobie ze skutkami stresu. Wystarczy nawet 30 minut intensywnych ćwiczeń, by poczuć różnicę. Oczywiście duże znaczenie ma systematyczność. Nie wystarczy tylko od czasu do czasu pobiegać. Trzeba uprawiać np. jogging codziennie, gdyż wtedy dochodzi do osłabienia reakcji stresowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *