Ludwig von Mises: List do Ayn Rand

23 stycznia, 1958

Ayn Rand
36 East 36 Street
New York, N.Y.

Szanowna Pani Rand:

NIE JESTEM zawodowym krytykiem i nie poczuwam się do oceniania zalet powieści. Nie chcę więc zwlekać z przekazaniem, iż z wielką przyjemnością przeczytałem „Atlasa Zbuntowanego” oraz, że jestem pełen podziwu dla mistrzowskiej konstrukcji fabuły.

Ale „Atlas Zbuntowany” to nie tylko powieść. To także – lub, powiedziałbym: przede wszystkim – przekonująca analiza zła nękającego nasze społeczeństwo, uzasadnione odrzucenie ideologii naszych samozwańczych „intelektualistów” i bezlitosna demaskacja nieszczerości polityki przyjętej przez rząd i partie polityczne. To druzgoczące obnażenie „moralnych kanibali”, „żigolaków nauki” i „akademickiej paplaniny” twórców „anty-przemysłowej” rewolucji. Ma Pani odwagę powiedzieć masom, czego nie powiedział im żaden polityk: jesteście słabi i każda poprawa warunków waszego życia, którą uznajecie za daną tak po prostu, zawdzięczacie pracy człowieka, który jest lepszy od was.

Jeżeli to arogancja, jak zauważyło kilku Pani krytyków, to wciąż istnieje prawda, która musi zostać wypowiedziana w tej erze Państwa Opiekuńczego.

Serdecznie gratuluję i wypatruję z wielkimi oczekiwaniami Pani przyszłych prac.

Z poważaniem,


Ludwig Mises


tłumaczenie: ŁR

Może spodoba Ci się również...