Co się stało z Ameryką? – książka „W cieniu błękitnego orła”

Od niedawna w polskich księgarniach dostępna jest książka autorstwa naszego okazjonalnego publicysty, sympatyka Obiektywizm.pl i członka Stowarzyszenia Libertariańskiego „W Cieniu Błękitnego Orła” traktująca o największym kroku wolnych Stanów Zjednoczonych w kierunku interwencjonizmu – programu New Deal.

Wzrost bezrobocia, niskie zarobki, tysiące ludzi zmuszonych do podróżowania za chlebem po całych Stanach Zjednoczonych – to wszystko i jeszcze więcej było problemem bez jasnej przyczyny, czymś spowodowanym przez jakieś mistyczne siły, tak zagmatwane, że będące poza zasięgiem ludzkiego rozumu (…) Dlaczego Wielki Kryzys wybuchł z taką siłą? Dlaczego trwał tak długo? Dlaczego mimo rysowanego przez rząd świetlistego obrazu dalej było tak źle?

Książka Jana Jakuba Tyszkiewicz dobrze wpisuje się w ten drugi, krytyczny nurt publikacji o Nowym Ładzie. Książkę te wyróżnia też pokazanie wpływu Nowego Ładu na codzienne życie społeczeństwa amerykańskiego. Opisane w książce podstawowe regulacje Nowego Ładu ilustrowane są informacjami o wpływie tych regulacji na życie codzienne Amerykanów. Czyniąc to autor korzysta bardzo obficie z dużej liczny artykułów prasowych, jakie ukazywały się w tamtym czasie. (…). Tyszkiewicz patrzy nie tylko na bezpośrednie skutki regulacji, ale pokazuje także skutki w długim okresie oraz z perspektywy całego społeczeństwa. Czytając tę książkę powinniśmy patrzeć na to, co pisze autor, także przez pryzmat tego, co dzieje się w ostatnich latach w Polsce, w Stanach Zjednoczonych i innych krajach zachodnich. Jak się wydaje, wiele elementów Nowego Ładu, które przyczyniły się do długiego wychodzenia z recesji gospodarczej po Wielkim Kryzysie, występuje też obecnie w procesie wychodzenia z kryzysu 2008 roku.

Z Przedmowy prof. Witolda Kwaśnickiego

Książkę można kupić m.in. w księgarni Multibook. Przed zakupem można się zapoznać z recenzją portalu Libertarianin.org .
Polecamy!

Może spodoba Ci się również...