Atlas Zbuntowany
Atlas Shrugged (Atlas Zbuntowany)
Wydany w 1967 roku „Atlas Shrugged” („Atlas Zbuntowany”) to największy sukces literacki Ayn Rand. Akcja powieści toczy się w Stanach Zjednoczonych w bliżej nieokreślonej przyszłości. Coraz to nowe regulacje prawne narzucają pęta na przemysłowców uniemożliwiając im twórcza pracę. Nie mogąc zaakceptować narzucanej polityki altruizmu i kolektywizmu John Galt rozpoczyna strajk i wraz z coraz to kolejnymi przemysłowcami porzuca świat by całkowicie z niego zniknąć. Jedną z ostatnich idealistek nadal wierzących, że w takim świecie można żyć i tworzyć jest Dagny Taggart, która rzuca wyzwanie światu i prowadzi firmę kolejową „Taggart Transcontinental” maksymalizując jej efektywność i zyski. Wszystko jednak zmierza do – zdawałoby się – nieuniknionej katastrofy.
Największa powieść Ayn Rand (zarówno w sensie dosłownym jak i w przenośni) swoją historię zaczyna podczas rozmowy telefonicznej w roku 1943, podczas której przyjaciel autorki przekonuje ją, że powinna napisać kolejną powieść fabularną. W odpowiedzi usłyszał pytanie: „co by się stało gdybym zaczęła strajk? Gdyby wszyscy kreatywni ludzie rozpoczęli strajk?”. Ta krótka wypowiedź stała się osnowa dla całego „Atlasa Zbuntowanego”, który pokazuje świat w którym twórcy zaprzestają swojej pracy, a los bezproduktywnych odbiorców, oczekujących wszystkiego nie oferując nic w zaian („gąbek” jak nazywa ich w „Źródle) spada na ich własne barki. Podobnie jak i przed napisaniem „Źródła”, autorka zanim rozpoczęła pisać prowadziła dogłębne badania na temat kolei. Powieść powstała 6 lat.
Ayn Rand „Atlasa Zbuntowanego” określa jako kryminał. Ofiarą morderstwa nie jednak określony człowiek, a jego umysł. Czytelnik obserwuje upadek trybów które napędzają świat – przedsiębiorców i biznesmenów. Na kartach powieści autorka snuje ponurą wizję, w której chęć zysku oraz poklasku staję naczelną, niezwykle destrukcyjną siłą. Niekompetencja oraz amoralność rządzących oraz ustaw które tworzą dokonują mordu na największych umysłach które odmieniały świat – na genialnym hutniku, inżynierze samochodowym, potentacie kolejowym. Jednocześnie o przetrwanie ludzkości walczą osoby, które publicznie traktowane są jako najgorsi kryminaliści. Jak bardzo realny obraz świata nakreśla Ayn Rand pokazuje dzisiejsza Francja.
W momencie publikacji, „Atlas Zbuntowany” spotkał się z druzgocącą krytyką. Nazywaną ją amoralną, nienawistną, gloryfikującą egoizm. Nie przeszkodziło jej to jednak stać się sukcesem. W trzy dni po premierze wspięła się 13 miejsce najlepiej sprzedających się książek według New York Times, a 8 grudnia 1957 roku wspięła się trzecią pozycję. Listy nie opuszczała przez 22 tygodnie. Do dnia dzisiejszego sprzedała się w ponad 7 000 000 nakładzie, a w samym 2009 roku znalazła ponad 500 000 nabywców.
W 2005 roku „Atlas Zbuntowany” został wydany w Polsce nakładem wydawnictwa „Zysk i Spółka”.