Wolnościowa jesień 2017 – co warto wiedzieć, co warto wesprzeć
Zbliża się jesień. Wakacje się skończyły: dla uczniów rozpoczął się nowy rok szkolny (redakcja Obiektywizm.pl trzyma kciuki za młodych myślących ludzi muszących ponownie zmierzyć się z systemem przymusu szkolnego i państwowej edukacji z jej „minimum programowymˮ!), a dla wielu pozostałych − nowy okres pracy (wspieramy przedsiębiorcze jednostki w konfrontacji z Lewiatanem!).
Serdecznie zachęcamy, aby nie dać się jesiennej melancholii i wejść w nowy rok szkolny z entuzjazmem i energią, na jakie tylko racjonalni wolnościowcy mogą sobie pozwolić. Portal Obiektywizm.pl z przyjemnością przedstawia Wam najciekawsze i najbardziej obiecujące wydarzenia i projekty wolnościowe, z którymi trzeba się zapoznać, w które warto się zaangażować lub które można wesprzeć. Szczerze polecamy!
1. Arystoteles a filozofia obiektywizmu − Festiwal Pasji 2017
Na początek − coś ściśle obiektywistycznego!
Dr Sławomir Drelich − wykładowca z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i autor tekstów poświęconych ideom Ayn Rand, które znalazły się m.in. na naszym portalu (tu i tutaj) − wystąpi z prezentacją poświęconą związkom między filozofią obiektywizmu Ayn Rand a filozofią Arystotelesa (link do wydarzenia na Facebooku).
Festiwal Pasji jest miejscem spotykań tych, którzy poszukują nowej pasji − oraz tych, którzy swoją pasją chcą się podzielić. Celem jest zorganizowanie przestrzeni, w której jak najwięcej miłośników różnych dziedzin będzie mogło zademonstrować, czym się zajmują, i jak najwięcej osób zyska dzięki temu nowe zainteresowania.
Wystąpienie dra Drelicha będzie miało miejsce 15 września o godzinie 16:00 w Młodzieżowym Domu Kultury w Toruniu (Przedzamcze 11/15).
2. Projekt Arizona
Projekt Arizona to niezwykły projekt oparty na współpracy polskiej Fundacji Wolności i Przedsiębiorczości oraz amerykańskiego Language of Liberty Institute. Inicjatywa jest skierowana do młodych ludzi między dwudziestym a trzydziestym rokiem życia z Polski i innych krajów. Pozwala im na spędzenie czterech miesięcy w Arizonie − w jednym z najbardziej wolnościowych stanów USA, gdzie niezbywalne prawa jednostkowe, wolności osobiste i gospodarcze, idee wolnorynkowego kapitalizmu i ochronę praw własności prywatnej traktuje się znacznie poważniej niż w większości miejsc świata. Tutaj, w Phoenix, studenci Projektu Arizona odbywają staże w jednej z licznych organizacji: w wolnościowych think tankach, kancelariach prawniczych, instytucjach naukowych czy firmach prowadzonych przez libertarian. Oprócz tego biorą udział w licznych spotkaniach networkingowych, na których poznają liderów ruchu wolnościowego w Arizonie: szefów think tanków takich jak Goldwater Institute, odnoszących sukcesy biznesmenów, polityków stanowych, aktywistów, prawników i innych ludzi, którzy po prostu kochają wolność. Jakby tego było mało, Projekt Arizona zapewnia spotkania i zajęcia z profesorami Arizona State University − oraz wiele podróży po całym stanie i nie tylko, od Wielkiego Kanionu po Meksyk!
Projekt Arizona to unikalny program stażowy, który umożliwi uczestnikom rozwinięcie skrzydeł pod okiem najlepszych dydaktyków i pracodawców. Uczestnicy zostaną przyjęci na staż w kancelariach prawnych, firmach technologicznych, muzeum, organizacjach pozarządowych, a nawet w biurze Sędziego Sądu Najwyższego. W dodatku będą mieli okazję uczyć się na Arizona State University – drugim największym uniwersytecie w Stanach Zjednoczonych – gdzie będą zgłębiać tajniki funkcjonowania wolnego społeczeństwa i wartości amerykańskich Ojców Założycieli.
Redaktor naczelny portalu Obiektywizm.pl Mateusz Błaszczyk był jednym z uczestników pierwszej edycji Projektu Arizona. Zachęcamy do wysłuchania jego zdania na temat tej inicjatywy.
Tutaj można wziąć udział w rekrutacji, a tu − wesprzeć projekt finansowo. Zachęcamy do rychłego podjęcia decyzji − rekrutacja trwa jedynie do 13 września! Więcej szczegółów na stronie projektu oraz fanpage’u na Facebooku.
3. Lekcje Ekonomii dla Młodzieży
Słowa uczą, przykłady pociągają.
Projekt Lekcje Ekonomii dla Młodzieży (LEM) to edukacyjna inicjatywa Stowarzyszenia KoLiber i Instytutu Misesa mająca na celu w prosty i przystępny sposób przybliżyć podstawy ekonomii uczniom szkół średnich.
Jako weteran poprzedniej i aktywny wolontariusz obecnej edycji szczerze zachęcam do wzięcia udziału w projekcie Lekcji Ekonomii dla Młodzieży! Cel jest szczytny, a potrzebujemy mnóstwa rąk do pracy!
Jeśli interesują Was zagadnienia ekonomiczne, a chcielibyście podzielić się wiedzą ekonomiczną (a przy okazji sami ją zdobyć!) z bystrą, rezolutną i otwartą na nowe koncepcje młodzieżą − przyjdźcie i sprawdźcie się w roli prowadzących lekcjeSylwia Szymańska, koordynator Lekcji Ekonomii dla Młodzieży w oddziale Warszawa i województwie mazowieckim, współpracownik portalu Obiektywizm.pl
Zachęcamy do wypełnienia formularza rekrutacyjnego dla prowadzących albo (jeśli ktoś nie ma możliwości osobiście zaangażować się w prowadzenie zajęć w szkołach średnich, a chciałby wesprzeć projekt) do zostania mecenasem (zakładka mecenat). Więcej informacji na fanpage’u na Facebooku.
4. Komiksy ekonomiczne FOR
Fundacja Obywatelskiego Rozwoju po raz kolejny organizuje konkurs na komiks ekonomiczny. To inicjatywa znana i odnosząca sukcesy od lat. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami najnowszej edycji konkursu oraz samymi założeniami tego projektu.
Już po raz dziewiąty Forum Obywatelskiego Rozwoju i Bank Zachodni WBK zapraszają twórców komiksów i rysowników do udziału w konkursie na prace o tematyce ekonomicznej. Najlepsze z nich zostaną wydane w specjalnej antologii komiksowej, a ich autorzy otrzymają nagrody pieniężne.
Termin składania prac to 30 września bieżącego roku. Wszystkich mających smykałkę do rysowania − serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie!
Oby już tej jesieni ważna dla nas wszystkich sprawa Wolności poczyniła śmiały krok naprzód − dzięki Waszemu wsparciu i zaangażowaniu!