Deklaracja Andrew Bernsteina
Autor: Andrew Bernstein (autor Manifestu kapitalistycznego)
Redakcja językowa i korekta: Mateusz Błaszczyk
O regułach i możliwościach kapitalizmu
Kapitalizm to jedyny system bazujący na prawie każdego człowieka do dowolnego zarządzania swoim życiem. Kapitalizm to jedyny system społeczny, w którym jednostki są wolne, w którym mogą się w pełni zrealizować, posiadać własność i czerpać zyski ze swoich poczynań. Taki system umacnia prawa każdej pojedynczej osoby, a ogranicza rząd, wzbogaca naszą polityczną, intelektualną i ekonomiczną wolność.
Im więcej kapitalizmu w naszym życiu, tym większe nasze wolność i dobrobyt
Taki jest wyrok historii. Tylko w ciągu swojego dwustuletniego istnienia kapitalizm zdołał podnieść standard naszego życia do poziomów nieznanych w czasach przedkapitalistycznych. Często się zapomina, że w Europie przed kapitalistyczną rewolucją końca osiemnastego wieku większość społeczeństw prowadziła niewyobrażalnie trudne życie, porównywalne dzisiaj jedynie z biedą krajów Trzeciego Świata − były niszczone przez głód, ciągłe nawroty zarazy i wprost niewyobrażalną biedę. Na szczęście to się zmieniło.
Kiedy ostatni raz zaraza dotknęła jakieś kapitalistyczne państwo? Stany Zjednoczone Ameryki nigdy nie zostały dotknięte żadną zarazą! To kapitalizm stworzył to bogactwo, nieporównywalne z niczym w ludzkiej historii, pozwalające setkom milionów ludzi żyć w takim dostatku, jak niegdyś mogli żyć tylko królowie.
Mniej kapitalizmu równa się więcej ludzkiego cierpienia
Niestety kraje, w których rządy sprawuje faszystowska, socjalistyczna, wojskowa lub religijna dyktaturą, z lubością zniewalają swoich obywateli i wpędzają ich w bezdenną nędzę. W wielu afrykańskich krajach ludzie muszą się utrzymywać za 400−800 złotych rocznie. Ludzie giną z głodu w Północnej Korei, toną w wodach wokół Kuby, próbując dotrzeć do USA. Miliony uciskanych pragną się znaleźć w tym wolnym świecie. A kto w kapitalistycznych krajach chce emigrować do Kambodży ?
Czemu kapitalizm jest takim sukcesem?
Jak można wytłumaczyć, że najważniejsze wynalazki ludzkości − maszyna parowa, kino, telegraf, telefon, elektryczne światło, powieść, samochód, symfonia, samolot, radio, telewizja, komputer, internet i tysiące leków na nieuleczalne wcześniej choroby − zostały wynalezione i stworzone w kapitalizmie?
Odpowiedź jest prosta: wolność
Kiedy ludzie są wolni i mogą podążać niczym nieniepokojeni za swoimi sprawami, kiedy mogą w dowolny sposób używać swojej pomysłowości w poszukiwaniu lepszego życia, stają się niezmiernie płodni. Wolność polityczna/ekonomiczna wyzwala najlepsze umysły i najbardziej ambitnych ludzi, pozwala im budować, tworzyć, wprowadzać innowacje, posuwać naprzód całą ludzkość.
Największy wynalazca w historii, Thomas Edison, w swoim laboratorium w Menlo Park baczył właśnie na to, aby jego wynalazki przynosiły zysk. On i tak wielu jemu podobnych wielkich wynalazców i przedsiębiorców, odpowiedzialnych za podwyższanie naszych standardów życia, wszyscy żyli w dostatku i cieszyli się swoim bogactwem. W kapitalizmie, pozostawieni w spokoju, aby tworzyć, produkować i budować dla ich osobistych korzyści − konsekwentnie podnosili standard życia każdego.
O podstawach i możliwościach kapitalizmu
Umysł
Kapitalizm to stan umysłu. Podstawowym narzędziem człowieka, takim jak skrzydła są dla ptaka, jest jego umysł. Jedynie dzięki racjonalnemu myśleniu i kreatywnej pracy człowiek może podnieść swój standard i długość życia. Jednak nasze umysły nie pracują pod przymusem. Przymus paraliżuje wszelką kreatywność. Umysł nie może być zniewolony. Kapitalizm rozkwita właśnie dlatego, że jest jedynym systemem wolnych umysłów, wolnych ludzi i wolnego rynku.
Najwięksi myśliciele i działacze w historii − od Arystotelesa aż po Johna Locke, od Thomasa Jeffersona po Adama Smitha, Ludwiga von Misesa i Ayn Rand − wszyscy uznawali, walczyli i wychwalali wolność ludzkiego umysłu. Zrozumieli, że kiedy ludzie są ciemiężeni, nasz racjonalny umysł jest tłumiony i nadchodzą ciemności barbarzyństwa. Jednak wówczas, kiedy człowiek może działać i myśleć bez skrępowania, kiedy umysł zostaje wyzwolony − tylko wtedy odrodzenie i oświecenie jest możliwe. Wolność jest wolnością umysłu. Niewola jest niewolą umysłu.
Uniwersalny i nieunikniony
To nie przypadek, że okresy największej ludzkiej wolności są uświetniane jego największymi osiągnięciami. Od złotego wieku Aten po włoski renesans i po wielkie przemysłowe osiągnięcia Stanów Zjednoczonych − wolność ludzkiego umysłu prowadziła go do wspaniałych postępów w sztuce, filozofii i nauce.
To są obietnice i możliwości kapitalizmu. To jest wizja kapitalizmu. To jest nasza wizja
Uwolnijmy ludzki umysł i podziwiajmy spektakl jego inwencji. Zachwycajmy się pięknem malarstwa, rzeźb i symfonii, wznośmy się z bohaterami powieści, podziwiajmy naukowy i technologiczny postęp.
Zachód rozwijał się kulturalnie i ekonomicznie, ponieważ posiadał trochę czci dla ludzkiego umysłu i nienaruszalnych praw osobistych. To są nieodzwone warunki ludzkiego rozwoju. Jeżeli pragniemy odrodzenia kultury, to musimy wdrożyć polityczną/ekonomiczną wolność.
Tragiczne położenie milionów głodujących ludzi Trzeciego Świata jest takie samo, jak niegdyś rzesz w feudalnej Europie. Ich umysły i ciała są zniewolone przez politycznych dyktatorów. Dajmy im wolność, a damy im życie. Mogą sami ocenić, co osiągnął Zachód. Jeśli zapanuje tam wolność, to dopiero wtedy będą mogli przenieść osiągnięcia kapitalizmu do swoich domów.
Twoje życie, twój wybór
Kapitalizm jest największym dobrodziejstwem ludzkości. Nadszedł czas, aby myślący ludzie każdej narodowości zrozumieli tę prawdę i w pełni przyjęli ten system jako stan umysłu i jako prawa jednostek.
Panie i panowie, obywatele wszystkich krajów, zjednoczmy się i wesprzyjmy kapitalizm i wolny rynek. Możemy wywalczyć świat najwspanialszych osiągnięć.