10 argumentów na obronę państwa

1. Państwo jest rzeczą naturalną. Ludzie różnią się od siebie, tak więc należy oczekiwać, że ci, którzy w pewien sposób są lepsi — np. pod względem inteligencji, moralności, wiedzy, sprawności technologicznej lub zdolności do walki — zapanują nad tymi, którzy są gorsi pod tymi względami.

2. Instytucja państwa istnieje od zawsze.

3. Wszystkie społeczeństwa na ziemi korzystają z państwa.

4. Wolni ludzie nie są w stanie o siebie zadbać.

5. Wolni ludzie wymrą bez państwa. Jest to skrajna wersja poprzedniego argumentu.

6. Ludziom gorzej na wolności niż w niewoli.

7. Zniesienie państw wymagałoby przelania krwi i wiązałoby się z wieloma okropieństwami.

8. Na wolności ludzi ogarnęłoby szaleństwo. Grabiliby, gwałcili i siali zniszczenie. Tym samym, utrzymanie społecznego porządku wyklucza zniesienie państwa.

9. Próby likwidacji państwa są nierozsądne, utopijne i niepraktyczne. Tylko bujający w obłokach mogliby zaproponować tak niedorzeczne rozwiązanie. Poważni ludzie nie mogą sobie pozwolić na marnowanie czasu, rozważając tak absurdalne pomysły.

10. Należy zapomnieć o wolności. O niebo lepszym rozwiązaniem jest dbanie, żeby ludzie byli wystarczająco najedzeni, ubrani, mieli dach nad głową i od czasu do czasu trochę rozrywki.

 

Spotkałeś/aś się w swoim życiu z przynajmniej większością w/w argumentów, jeśli nie wszystkimi, prawda? W oryginalnym tekście zamiast słowa „państwo” było „niewolnictwo”. Przeczytaj tekst Roberta Higgsa pt. „10 argumentów przeciwko zniesieniu niewolnictwa”.

Adam Danisz

Libertariański anarchomonarchista. Miłośnik obiektywizmu, heavy metalu, nauk politycznych, prawilnej sztuki oraz ASE.

Więcej tekstów

Może spodoba Ci się również...