10 argumentów na obronę państwa

1. Państwo jest rzeczą naturalną. Ludzie różnią się od siebie, tak więc należy oczekiwać, że ci, którzy w pewien sposób są lepsi — np. pod względem inteligencji, moralności, wiedzy, sprawności technologicznej lub zdolności do walki — zapanują nad tymi, którzy są gorsi pod tymi względami.

2. Instytucja państwa istnieje od zawsze.

3. Wszystkie społeczeństwa na ziemi korzystają z państwa.

4. Wolni ludzie nie są w stanie o siebie zadbać.

5. Wolni ludzie wymrą bez państwa. Jest to skrajna wersja poprzedniego argumentu.

6. Ludziom gorzej na wolności niż w niewoli.

7. Zniesienie państw wymagałoby przelania krwi i wiązałoby się z wieloma okropieństwami.

8. Na wolności ludzi ogarnęłoby szaleństwo. Grabiliby, gwałcili i siali zniszczenie. Tym samym, utrzymanie społecznego porządku wyklucza zniesienie państwa.

9. Próby likwidacji państwa są nierozsądne, utopijne i niepraktyczne. Tylko bujający w obłokach mogliby zaproponować tak niedorzeczne rozwiązanie. Poważni ludzie nie mogą sobie pozwolić na marnowanie czasu, rozważając tak absurdalne pomysły.

10. Należy zapomnieć o wolności. O niebo lepszym rozwiązaniem jest dbanie, żeby ludzie byli wystarczająco najedzeni, ubrani, mieli dach nad głową i od czasu do czasu trochę rozrywki.

 

Spotkałeś/aś się w swoim życiu z przynajmniej większością w/w argumentów, jeśli nie wszystkimi, prawda? W oryginalnym tekście zamiast słowa „państwo” było „niewolnictwo”. Przeczytaj tekst Roberta Higgsa pt. „10 argumentów przeciwko zniesieniu niewolnictwa”.

Może spodoba Ci się również...